Lektorzy

Misja

Do zadań lektora należy:

  • wierna służba Słowu Bożemu;
  • angażowanie się w sprawy Kościoła;
  • współpraca w dziele apostolstwa;
  • wykonywanie w zgromadzeniu liturgicznym czytań biblijnych (wszystkich prócz Ewangelii);
  • zapowiadanie intencji modlitwy powszechnej;
Zasady

Pięć przykazań lektora:

  • Lektor poznaje i rozważa Słowo Boże i stara się prowadzić życie według niego.
  • Lektor starannie przygotowuje się do liturgii przez modlitwę, a także ćwiczy tekst czytań.
  • Lektor dba o czystość swojej duszy przez regularną spowiedź. Pilnuje czystości swojego języka.
  • Lektor świadczy o Chrystusie w swojej codzienności, przez postępowanie, postawy i sumienne wypełnianie swych obowiązków.
  • Lektor jest przykładem dla innych, młodszych ministrantów. Swoim życiem zachęca wszystkich do naśladowania wzorców zawartych w Słowie Bożym.
Dołącz do nas!
Chcesz zostać lektorem? Dowiedz się, kiedy odbędzie się najbliższy kurs.
Bądź na bieżąco

Aktualności dla lektorów

Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Wąwolnicy

15 czerwca 2024r. odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Ministrantów i Lektorów do Wąwolnicy – Sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej.

Warsztaty dla lektorów 27/04/2024

Wszystkich pobłogosławionych lektorów, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności czytania i się formować zapraszamy do udziału w warsztatach dla lektorów. Są to spotkania na których można dowiedzieć się czegoś nowego z zakresu liturgii, a także poćwiczyć właściwy sposób czytania, interpretacji tekstu i śpiewania.

Rekolekcje powołaniowe

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej organizuje w okresie Wielkiego Postu rekolekcje powołaniowe dla mężczyzn (w wieku 18+), którzy rozeznają swoją życiową drogę.

Pielgrzymka Liturgicznej Służby do Wąwolnicy

15 czerwca 2024r. odbędzie się Ogólnopolska Pielgrzymka Służby Liturgicznej do sanktuarium Matki Bożej Kębelskiej w Wąwolnicy. Chętnych do wzięcia udziału w takiej pielgrzymce prosimy o kontakt z ks. Łukaszem Krupą: kslukaszkrupa@gmail.com

Warsztaty dla lektorów 09/12/2023

Wszystkich pobłogosławionych lektorów, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności czytania i się formować zapraszamy do udziału w warsztatach dla lektorów. Są to spotkania na których można dowiedzieć się czegoś nowego z zakresu liturgii, a także poćwiczyć właściwy sposób czytania, interpretacji tekstu i śpiewania.

XIX Mistrzostwa Polski LSO o Puchar KnC

Po bardzo udanej 18. Edycji Mistrzostw Polski LSO o Puchar „Króluj nam Chryste”, które w tym roku w dniach 26-27 czerwca były rozgrywane w Gnieźnie, zapraszamy na kolejne XIX Mistrzostwa Polski LSO w Piłce Nożnej Halowej o Puchar „KnC”. Kolejne mistrzostwa będą rozgrywane w dniach 24-25 czerwca 2024 w Łodzi.

Warsztaty dla lektorów

Wszystkich pobłogosławionych lektorów, którzy pragną rozwijać swoje umiejętności czytania i się formować zapraszamy do udziału w warsztatach dla lektorów. Są to spotkania na których można dowiedzieć się czegoś nowego z zakresu liturgii, a także poćwiczyć właściwy sposób czytania, interpretacji tekstu i śpiewania.

Rozeznawanie powołania

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej w roku formacyjnym 2023/2024 zaprasza młodzież męską na wydarzenia, które mogą pomóc w rozeznaniu życiowej drogi.

Diecezjalny Zlot Służby Liturgicznej 2023

Diecezjalny Zlot Służby Liturgicznej. Odbędzie się 16 września 2023 roku na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko- Praskiej. Podczas Zlotu obecne będą relikwie św. Dominika Savio, patrona ministrantów, a hasłem spotkania są słowa, które obrał sobie święty patron po przyjęciu pierwszej Komunii Świętej: „Moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja”. Program:10:00 – rejestracja grup – w tym czasie dostępne będą zabawy i atrakcje…

Rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego

Rekrutacja do Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej na rok akademicki 2023/2024 będzie prowadzona w dniach od 01 czerwca do 08 września 2023 r. Szczegółowe informacje podane są na stronie internetowej seminarium www.wsddwp.edu.pl.

Rekolekcje powołaniowe 24-29 VI

Wielkopostny dzień skupienia – 18 marca

Zapraszamy wszystkich pobłogosławionych lektorów i ceremoniarzy Diecezji Warszawsko-Praskiej do udziału w wielkopostnym dniu skupienia.

Dzień otwarty w Seminarium 11-12 listopada

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej w Warszawie-Tarchominie zapraszają rozeznających drogę życiową na dzień otwarty, podczas którego będzie można poznać realia życia seminaryjnego.

Zlot Służby Liturgicznej

Czcigodni Księża, Opiekunowie grup Służby Liturgicznej, jak co roku, organizujemy Zlot Służby Liturgicznej. Odbędzie się 10 września 2022 roku na terenie Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej. Podczas Zlotu obecne będą relikwie bł. Carlo Acutisa, które peregrynują po Polsce.

Rekrutacja do seminarium

Dzień otwarty w Seminarium

Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej na Tarchominie zapraszają rozeznających drogę życiową na dzień otwarty, podczas którego będzie można poznać realia życia seminaryjnego, porozmawiać z alumnami i przełożonymi, a przede wszystkim pobyć sam na sam z Panem Jezusem. Zaproszenie skierowane jest do młodzieży męskiej od 16 roku życia. Zaczynamy w piątek, 1 kwietnia br. o godz. 18.00 i kończymy po…

Kurs dla ceremoniarzy

W sobotę, 30 października 2021 roku o godzinie 10.30 w parafii św. Feliksa z Kantalicjo w Warszawie – Marysinie Wawerskim, ul. Kościuszkowców 85a, Warszawa rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów do funkcji ceremoniarza parafialnego. Więcej informacji: http://praskalso.pl/kurs-dla-ceremoniarzy/

Nowi lektorzy i ceremoniarze

W sobotę 9 października 2021r. ks. bp Romuald Kamiński promował nowych lektorów i ceremoniarzy.

Kurs lektorski 2021/2022

W niedzielę, 24 października 2021, o godz. 15:00 w WSD DW-P na Tarchominie (ul. Mehoffera 2) rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów do wykonywania funkcji lektora. Więcej informacji w zakładce „Kurs lektorski”. Szczegółowe informacje uzyskać można u diecezjalnego duszpasterza lektorów – ks. Jakuba Sędka kurslektorskidwp@gmail.com

Promocja lektorów i ceremoniarzy

Króluj nam Chryste! Początek tego roku szkolnego to dla kandydatów na lektorów i ceremoniarzy zbieranie owoców pracy. Otrzymają przywilej sprawowania funkcji lektora i ceremoniarza z rąk J.E. ks. bp. Romualda Kamińskiego. Promocja odbędzie się według zaplanowanego wcześniej kalendarza 9 października o 10.00 w katedrze. Tydzień wcześniej spotkamy się na obowiązkowej próbie o tej samej godzinie w katedrze.Proszę kandydatów na lektorów,…

Zlot Służby Liturgicznej

Jak co roku, organizujemy Zlot Służby Liturgicznej. 18 września 2021 rokuWSD Warszawa-Tarchomin Tym razem w naszym Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, 18 września 2021 roku. Wzorem lat poprzednich na zlocie nagrodzimy najlepszych ministrantów, najlepsze bielanki i najlepsze scholanki. Ponieważ właśnie dobiega końca Rok Szkolny i formacyjny, jest to dobra okazja do podsumowań. Jesienią otrzymali Księża plakaty, na których można było wpisywać dzieci z grup parafialnych…

XVI Mistrzostwa Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej o Puchar „KnC”

W dniach 28-29 czerwca 2021 r. Liturgiczna Służba Ołtarza Diecezji Rzeszowskiej, będzie organizatorem XVI Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej o Puchar „KnC”. Mistrzostwa Polski LSO o Puchar „KnC” po raz trzeci odbędą się w Rzeszowie. Poprzednie rozgrywki w stolicy Podkarpacia odbyły się w 2016 i 2018 r. Gospodarzem Mistrzostw corocznie są inne miasta w Polsce. Dotychczas były organizowane również m. in. w Elblągu, Częstochowie, Pile, Łodzi,…

Lokalne kursy lektorskie

Miło nam poinformować, że oprócz kursu centralnego w wybranych dekanatach odbędą się lokalne kursy lektorskie. Planowane kursy: w parafii św. Jana Chrzciciela w Józefowie-Michalinie oraz w parafii św. Hieronima w Warszawie (Stara Miłosna – https://dw-p.pl/7183)

Nowy kurs lektorski 2020/2021

Ze względu na sytuację epidemiczną tegoroczny centralny kurs lektorski będzie odbywał się online (przynajmniej do wiosny). Po ewentualnym ustaniu obecnej sytuacji związanej z pandemią planowane są zajęcia w seminarium. Zapisy na Kurs 2020/2021 oraz pierwsze spotkanie będą przeprowadzone w całości za pośrednictwem internetu. Aby uczestniczyć w Kursie Lektorskim ONLINE należy: 1. Dokonać zgłoszenia poprzez formularz rejestracyjny: https://forms.gle/p4urGGaH8ePiSKqK7 (po wypełnieniu formularza zgłoszenie zostanie zweryfikowane a na adres email do…

Odwołane spotkania kursu lektorskiego

Niestety najbliższe zaplanowane spotkania (28 III, 26 IV i 9 V) NIE ODBĘDĄ SIĘ (oczywiście z powodu epidemii koronawirusa). Materiały do uczestników kursu zostaną rozesłane mailowo. Zaliczenie egzaminów planowane jest przez internet – szczegóły na fb i w mailach.

Pielgrzymka do Rzymu

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą pielgrzymki do grobu św. Jana Pawła II (w związku z setną rocznicą urodzin) . Duszpasterstwo Młodzieży przewiduje spore dofinansowanie dla lektorów. Lektorzy płacą tylko 1300 zł. Kontakt w sprawie dofinansowania z księdzem Michałem Dziedzicem – dyrektorem wydziału młodzieży.

XXVII edycja konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów

7 marca 2020 r. w naszej katedrze odbędzie się XXVII edycja konkursu Biblijnego dla Ministrantów i Lektorów.

Adwentowy Dzień Skupienia dla Lektorów i Ceremoniarzy

14 grudnia 2019 r. w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, Floriańska 3, Warszawa (wejście do kancelarii katedralnej). Temat: Słowo stało się Ciałem.

Dzień skupienia dla lektorów i ceremoniarzy

14 grudnia, w godz. 11:00 – 18:00 odbędzie się kolejny dzień skupienia dla lektorów i ceremoniarzy w sali duszpasterstwa młodzieży (ul. Floriańska 3, wejście koło kancelarii katedralnej). Zapraszamy serdecznie! Koszt 5 zł. Zapisy do 10 grudnia przez wysłanie sms’a do ks. Łukasza Trzaski: 662 213 846.

Mistrzostwa Polski LSO w siatkówce – zgłoszenia do 8 grudnia 2018 roku

W imieniu Organizatorów i Diecezjalnego Duszpasterza Służby Liturgicznej zapraszamy do udziału w Mistrzostwach Polski LSO w siatkówce:

XXVI Ogólnopolski Konkurs Biblijny dla Ministrantów i Lektorów

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami dotyczącymi tegorocznej edycji konkursu.  Etap diecezjalny – 16 marca 2019; zgłoszenia – do 1 marca 2019 roku.  Konkurs obejmuje swoim zakresem Ewangelie według św. Mateusza, według św. Marka i według św. Łukasza (wraz ze wstępami i przypisami) w tłumaczeniu z piątego wydania tzw. Biblii Tysiąclecia. Konkurs adresowany jest do ministrantów i lektorów, którzy aktualnie należą do Liturgicznej…

Dzień skupienia w WSD na Tarchominie – 3-4.02.2018

Dni skupienia są okazją do pogłębienia modlitwy, poznawania Pisma Świętego oraz do nawiązania nowych relacji w gronie lektorów Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Zgodnie z wytycznymi Krajowego Duszpasterstwa Służby Liturgicznej lektorzy i ceremoniarze podczas liturgii mają nosić znaki swojej funkcji:

Pokochaj liturgię!
Zobacz Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego  w wersji na smartfony.
Święci i błogosławieni

Patroni LSO

św. Dominik Savio

Święty Dominik Savio (1842-1857) Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 roku we Włoszech w miejscowości Riva do Chieri, koło Turynu. Rodzicami jego byli Carlo Savio i Brygida Gaiato. Ochrzczono go już w dniu jego urodzin. Był drugim z dziesięciorga dzieci. Ojciec był kowalem, a mama krawcową. Kiedy Dominik kończył drugi rok życia, rodzina Savio ze względu na pracę przeniosła…

św. Stanisław Kostka

Święty Stanisław Kostka (1550-1568) Stanisław Kostka urodził się w Rostkowie pod Przasnyszem jesienią 1550 roku. Był synem Jana Kostki, kasztelana zakroczymskiego, i Małgorzaty z Kryskich. Ochrzczono go w kościele farnym w Przasnyszu. Obydwie rodziny, Kostków i Kryskich, były w XVI wieku dobrze znane w Polsce. Jan Kostka był średnio zamożnym szlachcicem. Stanisław miał trzech braci i dwie siostry. Do czternastego roku życia przebywał w domu rodzinnym w Rostkowie. Jego rodzice wychowywali swoje dzieci…

św. Tarsycjusz

Święty Tarsycjusz (+ ok. 250) Niewiele wiemy o św. Tarsycjuszu, ale wystarczająco, aby uznać go za męczennika Eucharystii. Był młodym Rzymianinem, akolitą, należącym do otoczenia papieża Stefana I, późniejszego męczennika. Posługa akolity była wtedy jednym ze święceń niższych, które dawało prawo klerykom usługiwania do Mszy św., a więc pełnienia tej zaszczytnej funkcji, którą obecnie sprawują ministranci. Za cesarza Decjusza (249-251)…

św. Alojzy Gonzaga

Święty Alojzy Gonzaga (1568-1591) Alojzy urodził się 9 marca 1568 roku koło Mantui jako najstarszy syn z ośmiu synów margrabiego Ferdynanda di Castiglione. Ojciec przywiązywał dużą wagę do jego narodzin. Alojzy urodził się jednak bardzo wątły, a matce groziła przy porodzie śmierć. Rodzice więc uczynili ślub, że udadzą się z pielgrzymką do Loreto, jeśli matka i syn wyzdrowieją. Tak się też stało. Ojciec marzył o laurach rycerskich dla syna.…

św. Jan Berchmans

Święty Jan Berchmans (1599-1621) Jan Berchmans urodził się 13 marca 1599 roku w Diest, miejscowości położonej na terenie dzisiejszej Belgii. Przyszedł na świat w rodzinie średnio zamożnej, jako najstarszy z pięciu synów. Jego ojciec był garbarzem i handlarzem skór, a także szewcem, matka zaś jego, Elżbieta, była córką burmistrza Hadriana van den Hove. „Najczęściej można było go widzieć w kościele,…

Modlitwy Ministranta i Lektora

Przed Mszą Świętą

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego,
do Boga, który rozwesela młodość moją.
Proszę Cię Panie o łaskę skupienia,
by myśli moje były przy Tobie,
oczy moje zwrócone na ołtarz,
a serce moje oddane tylko Tobie. Amen.

Po Mszy Świętej

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twojej służby.
Spraw, abym uświęcony w Twych tajemnicach,
przez dzień dzisiejszy i całe moje życie,
szedł tylko drogą zbawienia,
przez Chrystusa Pana naszego.

Diecezjalny duszpasterz lektorów
Ks. Jakub Sędek
kurslektorskidwp@gmail.com


Diecezjalny duszpasterz ceremoniarzy
Ks. Jan Łaski


Diecezjalny duszpasterz ministrantów
Ks. Łukasz Krupa