Kurs dla lektorów

W diecezji Warszawsko-Praskiej organizowany jest centralny kurs lektorski w seminarium i lokalne kursy lektorskie w rejonach. Poniżej zamieszczona jest informacja o centralnym kursie lektorskim. Informacje o lokalnych kursach lektorskich znajdziesz tutaj: http://praskalso.pl/rejonowe-kursy-lektorskie/
W sobotę, 15 października 2022, o godz. 14:30 w WSD DW-P na Tarchominie (ul. Mehoffera 2) rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów do wykonywania funkcji lektora.

Terminy planowanych kolejnych zajęć w WSD:

15 X – sobota, godz. 14.30;

6 XI – niedziela, godz. 14.30;

27 XI – niedziela, godz. 14.30;

18 XII – niedziela  godz. 14.45;

15 I  – niedziela, godz. 14.30;

22 I – niedziela, godz. 14.30;

12 III – niedziela, godz. 14.30;

23 IV – niedziela, godz. 14.30;

7 V – niedziela, godz. 14.30;

14 V – niedziela, godz. 14.30.

Ogólne informacje o Kursie Lektorskim

Kandydaci: Kandydatem może zostać ministrant z parafii Diecezji Warszawsko-Praskiej, który pragnie służyć Chrystusowi i Kościołowi poprzez czytanie Słowa Bożego podczas liturgii (wiek: od 8 klasy podstawówki).

Zapisy: Podczas pierwszego spotkania.

Dokumenty wymagane przy zapisie: imienne skierowanie od Ks. Proboszcza z parafii miejsca zamieszkania (posługiwania) oraz 60 zł wpisowego (materiały + koszt krzyża lektorskiego)

Sprawy organizacyjne:

  • Spotkania kursu odbywają się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ulicy Mehoffera 2, przeważnie w niedziele, w godzinach 14.30-17.30.
  • Obecność na spotkaniach jest obowiązkowa – możliwe są dwie nieobecności, trzecia zasadniczo oznacza rezygnację z kursu.
  • Zajęcia kursu lektorskiego obejmują wykład liturgiczny, wykład poświęcony znajomości Pisma Świętego oraz zajęcia praktyczne z fonetyki i śpiewu kościelnego. Na każde spotkanie trzeba przynieść zeszyt, długopis oraz Pismo Święte.
  • Każdy kandydat podczas trwania kursu zobowiązany jest również do jednokrotnego posługiwania na uroczystej Mszy Świętej z biskupem np. w Katedrze (po wcześniejszej odprawie z ceremoniarzem). Szczegóły zostaną podane na pierwszym spotkaniu.
  • Każdy z kandydatów musi polubić stronę na facebook’u zatytułowaną: Lektorzy Diecezji Warszawsko-Praskiej – jest to „tablica”, na której będą pojawiać się wszystkie bieżące informacje o kursie (także ewentualne zmiany terminów).
  • Przygotowanie do funkcji lektora obejmuje także udział w tygodniowych rekolekcjach. Rekolekcje będą odbywać się podczas wakacji, w gmachu Seminarium. Udział w rekolekcjach jest warunkiem dopuszczenia do promocji lektorskiej. Terminy rekolekcji będą podane w okolicach stycznia.

Przewidywane terminy rekolekcji lektorskich w seminarium

26.06-01.07;

03-08.07;

10-15.07.

Początek rekolekcji – poniedziałek rano, wyjazd w sobotę przed obiadem. Koszt 400zł.

Szczegółowe informacje uzyskać można u diecezjalnego duszpasterza lektorów – ks. Jakuba Sędka kurslektorskidwp@gmail.com

 

Miejsce spotkań kursu:

Diecezjalny duszpasterz lektorów
Ks. Jakub Sędek
kurslektorskidwp@gmail.com


Diecezjalny duszpasterz ceremoniarzy
Ks. Łukasz Trzaska
+48 662 213 846


Diecezjalny duszpasterz ministrantów
Ks. Łukasz Krupa
+48 668 277 165