Kurs dla lektorów

W diecezji Warszawsko-Praskiej organizowany jest centralny kurs lektorski w seminarium i lokalne kursy lektorskie w rejonach. Poniżej zamieszczona jest informacja o centralnym kursie lektorskim. Informacje o lokalnych kursach lektorskich znajdziesz tutaj: http://praskalso.pl/rejonowe-kursy-lektorskie/
W niedzielę, 5 listopada 2023, o godz. 15:00 w WSD DW-P na Tarchominie (ul. Mehoffera 2) rozpocznie się nowy kurs przygotowujący kandydatów do wykonywania funkcji lektora.

Terminy planowanych kolejnych zajęć w WSD:

5 XI – niedziela, godz. 15:00;

19 XI – niedziela, godz. 15:00;

17 XII – niedziela;

11 II  – niedziela, godz. 15:00;

25 II – niedziela, godz. 15:00;

3 III – niedziela, godz. 15:00;

14 IV – niedziela, godz. 15:00;

21 IV – niedziela, godz. 15:00;

12 V – niedziela, godz. 15:00.

Ogólne informacje o Kursie Lektorskim

Kandydaci: Kandydatem może zostać ministrant z parafii Diecezji Warszawsko-Praskiej, który pragnie służyć Chrystusowi i Kościołowi poprzez czytanie Słowa Bożego podczas liturgii (wiek: od 8 klasy podstawówki).

Zapisy: Podczas pierwszego spotkania.

Dokumenty wymagane przy zapisie: imienne skierowanie od Ks. Proboszcza z parafii miejsca zamieszkania (posługiwania) oraz 70 zł wpisowego (materiały + koszt krzyża lektorskiego)

Sprawy organizacyjne:

  • Spotkania kursu odbywają się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej przy ulicy Mehoffera 2, przeważnie w niedziele, w godzinach 15:00-17:45.
  • Obecność na spotkaniach jest obowiązkowa – brak udziału w spotkaniu oznacza rezygnację z kursu.
  • Zajęcia kursu lektorskiego obejmują wykład liturgiczny, wykład poświęcony znajomości Pisma Świętego oraz zajęcia praktyczne z fonetyki i śpiewu kościelnego. Na każde spotkanie trzeba przynieść zeszyt, długopis oraz Pismo Święte.
  • Każdy z kandydatów musi polubić stronę na facebook’u zatytułowaną: Lektorzy Diecezji Warszawsko-Praskiej – jest to „tablica”, na której będą pojawiać się wszystkie bieżące informacje o kursie (także ewentualne zmiany terminów).
  • Przygotowanie do funkcji lektora obejmuje także udział w pięciodniowych rekolekcjach. Rekolekcje będą odbywać się podczas wakacji, w gmachu Seminarium. Udział w rekolekcjach jest warunkiem dopuszczenia do promocji lektorskiej. Terminy rekolekcji będą podane w okolicach stycznia.

Przewidywane terminy rekolekcji lektorskich:

I turnus: 24 VI – 29 VI 2024r.
II turnus: 1 VII – 6 VII 2024r.
III turnus: 15 VII – 20 VII 2024r.

Początek rekolekcji – poniedziałek rano, wyjazd w sobotę przed obiadem. Koszt 450zł.

Szczegółowe informacje uzyskać można pod adresem: kurslektorskidwp@gmail.com

 

Miejsce spotkań kursu:

Diecezjalny duszpasterz lektorów
Ks. Jakub Sędek
kurslektorskidwp@gmail.com


Diecezjalny duszpasterz ceremoniarzy
Ks. Jan Łaski


Diecezjalny duszpasterz ministrantów
Ks. Łukasz Krupa